- #Řídící jednotky ABS
- #Nejčastější chybové hlášky
- #Osobní vozidla

Řídící jednotka BOSCH ABS 8.0: Klíčový prvek moderního bezpečnostního systému
Formulář byl úspěšně odeslán
Multec je vstřikovací jednotka, používaná v zážehových (tj. benzinových) motorech vozidel Opel, ovládaná pomocí řídicí jednotky – ECU, která se jmenuje rovněž Multec. Název je zkratkou pro Multiple Technology, což znamená, že zapalování i vstřikování řídí stejná řídicí jednotka. V článku se dozvíte, jaké jsou nejčastější projevy vadné vstřikovací jednotky Multec.
K tomu se váže zajímavý příběh. V době Velké hospodářské krize koupil koncern General Motors firmu Opel jako perspektivního výrobce aut v Evropě. Namísto malosériové produkce osmiválcových aut nasměřovali Opel k vývoji menších vozů se samonosnou karoserií. Po druhé světové válce se GM rozhodovalo, co si s Opelem počne. Poškozenou linku i vybrané inženýry si vzali Sověti a začali vyrábět model Kadett jako Moskvič 400. GM začalo prodávat Opel Olympia a začal se vyrábět i mírně upravený model Kapitän (viz foto).
Automobilce Opel se začalo dařit a postupně přicházela s novými modely. Některé vozy se líbily americkému vedení tolik, že se začaly prodávat ve Spojených Státech pod značkou Buick. A právě přes tuto provázanost se dostáváme až k důvodu, proč vozy Opel používají řídicí jednotky Delco. Koncern GM spolupracuje se značkou Delco po desetiletí. Delco Electronics byla založena v roce 1909. Bohužel se firmě ne úplně vždy dařilo a po několika změnách majitelů je dnes známá pod značkou Delphi Delco Multec.
Vadná řídicí jednotka Multec se často projevuje, až když se motor ohřeje. Pravidelně se stává, že motor za tepla přestane fungovat a naskočí až po vychladnutí. Nebo po zahřátí spadne do nouzového režimu, případně jede na méně válců, než by měl. Často jsou chyby navázané i na větrák motoru. Řídicí jednotky Multec totiž mají na starosti i zapínání větráku chladiče. To je často problematické, protože jednotkou protéká relativně vysoký proud, a to někdy jednotka nenese dobře.
U vozů Opel Meriva se nejčastěji setkáte s projevy, jako je ztráta výkonu za tepla, nekomunikující řídicí jednotka, padání do nouzového režimu po překročení 3 000 otáček a nemožný start po zahřátí motoru. Opravu nebo výměnu této jednotky objednáte zde.
Vůz Opel Astra přišel v roce 1998 jako konkurent 4. generace VW Golf. Vadná jednotka se vyskytuje zejména u benzínových motorů, mezi něž patří čtyřválce 1.2 16V (48 a 55 kW), 1.4 16V (66 kW), 1.6 (55 kW a 63 kW) a 1.6 (74 kW). V nabídce byly také silnější verze 1.8 16 V (85 kW resp. 92 kW) nebo 2.0 16V (100 kW). Za sportovnější lze považovat modely OPC s dvoulitry. Méně sportovní, ale dostatečně silný pro rychlou jízdu na dlouhých trasách je motor 2.2 (108 kW).
Podobně se projevují i chyby u ostatních řídicích jednotek Multec jako třeba u Opelu Corsa B, která se nám také nedávno dostala do rukou. Její závada se projevovala tak, že auto ztrácelo výkon za tepla a diagnostika hlásila chybu P1602 - Nepřítomny (0) Modul kontroly klepáni, vyměnit elektronickou řídicí jednotku (ECU). U novější Corsy z roku 2000 se objevují stejné diagnostické kódy jako u Merivy, tedy P1122, P1120 a P1550 snímač polohy škrtící klapky.
Řídící jednotka BOSCH ABS 8.0: Klíčový prvek moderního bezpečnostního systému
REA a SREA systémy - jak fungují aktuátory a jaké jsou jejich typické závady